Co jsou superfoods? Zdravé potraviny s benefity pro celé tělo

Superfoods (z anglického slova pro tzv. superpotraviny) zahrnují skupinu potravin a doplňků stravy, které se vyznačují vysokým obsahem  důležitých živin pro lidské tělo a to v přírodní formě. Tato „superfoods“, kam patří např. ovoce lucuma, čisté kakaové boby, mladý ječmen nebo semínka chia,  nejsou novinkou, ale jedná se o plodiny konzumované mnohými civilizacemi po řadu století a tisíciletí. Např. šťávu z mladého ječmene  si dopřávali již gladiátorští zápasníci v dobách antického Řecka a Říma. 

 

Většina superfoods pochází zejména z oblastí Jižní Ameriky nebo Asie a často rostou v klimaticky drsných podmínkách. Aby tyto rostliny přežily a mohly růst v těchto náročných podmínkách, musí být  přirozeně vybaveny velmi vysokým obsahem živin. Zvažte proto i vy obohacení vašeho jídelníčku o tyto zdravé potraviny a doplňky stravy, v 100% čisté přírodní formě. Zároveň poznáte zajímavé exotické chutě - čisté a původní, neovlivněné rafinovaným cukrem, umělými sladidly či jinými aditivy. A je tak snadné je používat…

 

Co všechno nám superpotraviny mohou dát

 

Superfoods v přírodní a nezpracované formě mají výborné vlastnosti podporující sílu a energii našeho těla a jsou skvělým zdrojem  živin prospěšných pro zdraví, správnou funkci imunitního systému, tvorbu serotoninu, dále čistí organismus a napravují kyselost těla. Superfoods jsou významnou zásobárnou proteinů, vitamínů, minerálů, esenciálních polysacharidů, antioxidantů, enzymů a esenciálních mastných kyselin.

 

Příklady superpotravin

 

Do superfoods patří doplňky stravy (mladý ječmen, spirulina, včelí pyl) a potraviny (kakaové boby, semínka chia, lucuma a další). Podrobný přehled superpotravin vám přinese například tento článek.

 

Ve skutečnosti je skvělou zprávou to, že v dnešní době máme ještě dostupné takto nutričně zdravé čisté potraviny. Bereme-li v potaz nabídku potravinářského průmyslu - nabídku plnou polotovarů a rafinovaných "potravin", nezdravého cukru, nasycených tuků (více o problematice tuků ve stravě zde), umělých barviv, sladidel, konzervantů.

 

Superfoods jsou dále také velmi oblíbenými přírodními potravinami a doplňky živin u řady sportovců a jinak fyzicky aktivních osob, vegetariánů, veganů, lidí na dietním režimu, ať už redukčním nebo z důvodu např. intolerance některých běžných potravin. Stejně jsou vhodné pro běžnou populaci - k doplnění vitamínů, minerálů, enzymů, které často chybí v dnešním jídelníčku.

 

Proč jsou superpotraviny zkrátka správnou volbou

 

Superfoods zajišťují živiny v přírodní formě, v takové, která je našemu tělu nejbližší a nejpřirozenější. Naše miliony let staré geny, které dědíme z generace na generaci, nejlépe využívají čisté, přírodní živiny bez přídavků hormonů, pesticidů, geneticky upravených organismů a jiných chemických složek, jako jsou některé chemické deriváty, které se nachází v řadě pilulek. 

 

Čistě přírodní živiny poskytují právě superpotraviny. Dodávají vitamíny, minerály a další živiny důležité pro kůži, vlasy, nehty, mozek, příznivě ovlivňují trávení a ve spojitosti s dodržováním zdravého životního stylu jsou výbornou volbou.

 

Související Příspěvky

Krása v jednoduchosti: Jak si vytrhat obočí skutečně správně

V dnešním světě je krása spojována s přirozeností a jednoduchostí. V tomto [Přečtěte si více...]

Jak přibrat na váze bez masné stravy. Návod pro vegetariány

V dnešní době jsou vegetariánství a veganství stále populárnějšími životními styly z [Přečtěte si více...]

Genetika a špičatá prsa: Jaký je vliv genetiky na tvar prsou

Prsa jsou jedním z nejvýraznějších znaků ženského těla a zároveň orgánem, který [Přečtěte si více...]