Jak často si mýt vlasy, aby byly zdravé a vypadaly jako ze žurnálu? Zeptali jsme se odborníků!

Přemýšlíte, jak často si mýt vlasy, aby byly zdravé a hezké? Pokoušíte se nastavit optimální frekvenci jejich mytí, protože nejste ani trochu spokojeni s tím, co se s nimi poslední dobou děje? Moc se mastí nebo jsou naopak suché a lámou se? No, vaše snaha je pochopitelná, o tom není nejmenších pochyb. Ne nadarmo se totiž říká, že vlasy jsou korunou krásy. A kdo by nechtěl vypadat co nejlépe? Co ale s tím, když dosavadní pokusy o zlepšení stavu vaší kštice nepřinášejí očekávané výsledky? Vzdát to? Ale ne! Nejdřív zkuste projevit ještě trochu trpělivosti a přečtěte si následující řádky. Ptáte se proč?

Protože jsme se na správnou frekvenci vlasové hygieny zeptali zkušených odborníků. A díky tomu pro vás máme hned několik užitečných informací, které snad budete moci využít. Tak čtěte! Nezabere vám to více než tři minuty.

Jak často si mýt vlasy? To zajímá skoro každého!

Jak už jsme řekli, vlasy jsou ozdobou svého majitele. Lépe řečeno, mohou jí být, když vypadají k světu. Co když je to ale jinak? Co když jsou příliš mastné nebo naopak až moc suché? Lámou se, padají nebo jsou v takovém stavu, že je pro vás téměř nemožné na hlavě vyčarovat jakýkoliv přijatelný účes? Pokud zrovna nefandíte dredům, začnete se asi pídit po tom, jak se o své vlasy lépe starat. A nejspíš se začnete ptát hlavně na to, jak často je mýt. 

Věřte nebo ne, ale stejnou otázku si klade kde kdo. Zkrátka to zajímá skoro každého. Jen relativně málo lidí je na tom totiž tak dobře, že se nesprávná frekvence hygieny na stavu jejich kštice příliš neprojevuje. Takoví jedinci mají však zřejmě „prvotřídní“ geny.

Jinak je správná péče o vlasy pochopitelně důležitá, a to jak pro jejich zdraví, tak i pro celkový vzhled. A optimální frekvence mytí, to je naprostý základ! Doporučení, jak se v tomto směru zařídit, ale existuje celá řada. Některé rady se zdají být rozumné a jsou podloženy fakty. Jindy jde však spíše o mýty. My se pojďme podívat, co říkají odborníci.

Odlišný typ, jiná frekvence

Hledáte správnou odpověď na otázku, jak často brát do ruky šampon? Tricholog, kadeřník či dermatolog, zkrátka každý, koho se z titulu jeho profese péče o vlasy nějak dotýká, by vám asi řekl, že optimální frekvence mytí je značně individuální věc. Generalizovat zkrátka nelze! Co člověk, to jiná odpověď. A jak se tedy zařídit? Jaký faktor hraje největší roli?

Věděli jste, že by o novém účesu měl rozhodovat tvar vašeho obličeje? Jeho typ? Ne? Přesto je to tak!  A s mytím hlavy je to vlastně podobné. Odborníci se zkrátka shodují v tom, že nejpodstatnějším faktorem, který byste měli při nastavení správné frekvence mytí vzít v úvahu, je typ vašich vlasů. A zde máte konkrétní doporučení:

  • Silné a zdravé, které se ve zvýšené míře nemastí – myjte 1x, nejvýše pak 2x týdně
  • Kudrnatá nebo vlnitá kštice – si „zaslouží vaši pozornost“ přibližně každý 4. nebo 5. den
  • Suché a poškozené kadeře, které se třeba lehce lámou – snesou šampon nejvýše 2x do týdne
  • Prořídlé nebo výrazně mastné – umývejte alespoň 5x týdně (někdy je to nutné i denně)

Kvalitní šampony a životní styl

Už jsme řekli, že dobře chce vypadat asi každý. A hezké vlasy k tomu samozřejmě patří. Mít zdravou, bohatou a krásnou kštici ale není žádná samozřejmost. Lidé s alopecií by mohli vyprávět. A nejen oni. Existuje i řada méně závažných problémů, než je toto onemocnění. Problémů, které však dovedou člověka často také celkem potrápit.

Není vaše kštice v pořádku? Hledáte ideální způsob péče? O správné frekvenci mytí už něco málo víte, ale co dál? Odborníci by vám jistě potvrdili, jak důležité jsou tyto dva faktory:

  • Používání kvalitních přípravků – je pro krásu vašich vlasů zásadní. Šampon, maska nebo kondicionér, to vše musí mít správné složení. Než si podobnou kosmetiku pořídíte, snažte se zjistit, co a v jakém množství obsahuje. Laciné přípravky obvykle napáchají více škody než užitku!
  • Životní styl – má na kvalitu vaší kštice nezanedbatelný vliv. Nadměrná konzumace alkoholu, kouření, nevyvážená strava nebo permanentní stres. To vše vaše vlasy sice pomalu zato však spolehlivě ničí 

Fakta a mýty

Frekvence mytí, kvalita kosmetiky anebo to, co jíte či pijete. To jsou věci, které mohou zdraví vaší kštice prospět nebo naopak uškodit. A jak asi tušíte, jde o faktory, jejichž vliv je podložen fakty. Pokud jde ale o správnou péči, jisté je, že je s ní spojena také řada mýtů. Například? Třeba že časté zastřihování vlasů zrychlí jejich růst nebo že je vhodné kštici hodně česat a kartáčovat, protože jí to prospívá. Podobné věci se sice tradují, ale nejsou pravdivé. Nevěnujte jim pozornost. Raději se soustřeďte na to, co je prokázané. Jedině tak budete mít vlasy „jako ze žurnálu“!

 

A mimochodem, co vám radí váš kadeřník? Nebo jste se ho ještě nezeptali, jak často je vhodné sáhnout po šamponu?

Související Příspěvky

Krása v jednoduchosti: Jak si vytrhat obočí skutečně správně

V dnešním světě je krása spojována s přirozeností a jednoduchostí. V tomto [Přečtěte si více...]

Co jsou superfoods? Zdravé potraviny s benefity pro celé tělo

Superfoods (z anglického slova pro tzv. superpotraviny) zahrnují skupinu potravin a doplňků [Přečtěte si více...]

Jak přibrat na váze bez masné stravy. Návod pro vegetariány

V dnešní době jsou vegetariánství a veganství stále populárnějšími životními styly z [Přečtěte si více...]